Artykuły
Czy warto rozliczać kierowców samemu?
„Co Cię wkurza w rozliczeniach kierowców?” – pytanie z webinaru Sierpień 2023
Ciągłe zmiany przepisów, brak wytycznych do praktycznego wdrożenia, wejście zmian w środku miesiąca – bardzo dużo emocji skupionych wokół jednej myśli…
Przeczytaj, jeśli jesteś rozliczającą(-cym) i rozliczanie czasu pracy kierowców wywołuje u Ciebie stres.
[elementor-template id=”8544″]
Prowadząc ostatni webinar o najnowszych zmianach w przepisach (SIERPIEŃ 2023) o wynagrodzeniach kierowców, zadałem wszystkim uczestnikom pytanie: jaki jest ich największy problem obecnie związany z rozliczeniami kierowców w transporcie drogowym? Typowe odpowiedzi to „brak wiedzy”, „rotacja kierowców”, „jakie zapisy zrobić w umowie”. Ale największa grupa odpowiedzi skupiała się na komunikacie: „ciągłe zmiany przepisów wywołują stres i nerwy”.
Skąd ten stres, skoro zmiany dotyczą tak samo wszystkich firm w branży?
Stres wywołany zmianami w przepisach ma głębsze podstawy. Brak zaufania do swojej pracy (u osób rozliczających czas pracy kierowców) wywołany brakiem wiedzy i możliwości porównania swoich wyliczeń z innymi podobnymi przypadkami. Aktywność grup tematycznych na portalach społecznościowych pokazuje, że niezależnie od wielkości firmy – wszyscy mają wątpliwości z nowymi rozliczeniami.
Niewolnicy technologii – jakość naszej pracy zależy od komputerów
Wyniki wyliczeń w tabelach nie są nigdzie wyjaśnione. Brak jest opisów metody uzyskania takich wyników. Brak przykładów, na których można sprawdzić poprawność własnych pomysłów na rozliczanie kart kierowców czy osławionego już pakietu mobilności.
Musisz akceptować to co daje dostępna technologia – wyniki wyliczeń z programu komputerowego, któremu nie do końca ufasz, bo nie wszystkie zmiany są od razu dostępne w aktualnych wersjach programu. Niby są aktualizacje, a nie ma nowych opcji. Stresuje Cię to?
Nie ma znaczenia w tym miejscu sama marka tego programu (SuperTacho, EwiSystem, czy inne tego typu). Podświadomie czujesz, że nadmiar zmian w prawie nie wpływa dobrze na mechanizmy obliczeń i najlepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania do wszystkich wyników. Gdyby rozliczanie kart kierowców mogło być realizowane ręcznie – byłoby mniej niepewności. Jak zaufać technologii, której się nie rozumie?
I tutaj pojawia się stres – no to jak w tej sytuacji funkcjonować? Jak żyć?
Zapewnienia producentów, ekspertów, specjalistów nie pomagają. Im bardziej coś gwarantują tym mniej im wierzysz? Zaczynamy wszyscy być podejrzliwi. Nie jest to zbyt zdrowe, ale takie mamy czasy. Nowe wersje tachografów cyfrowych, zmiany danych – najpierw granice z GPS, teraz wszystko zaznacza kierowca. Wszyscy musimy co chwilę się uczyć nowości.
Rozliczaj ręcznie czas pracy kierowców i sprawdź czy rozumiesz?
Jesteś doświadczonym rozliczającym. Nie raz już Twoje doświadczenie było „mądrzejsze” od tych wszystkich pomagaczy technologicznych. Nie inaczej niech będzie i teraz.
„Brak wiedzy” – bardzo mocny argument do wizyty na webinarze lub pobrania nagrania z merytorycznego wykładu. Najpierw trzeba upewnić się w swoich przekonaniach – zrozumieć cel i zasadę wprowadzanych zmian w prawie. Wtedy, gdy potrafimy samodzielnie oszacować wynik, możemy samodzielnie sprawdzić czy maszynka (komputer) liczący to samo w swojej pamięci, ma podobne wyniki. Rozliczanie ewidencji czasu pracy kierowców to matematyka. Nie ma tutaj nieskończonych możliwości wyników. Dopytywanie o szczegóły, szukanie wiedzy OBNIŻA STRES.Obniża go dlatego, że naturalnie boimy się tego, czego nie rozumiemy, a przestajemy się bać, gdy „oswoimy” tego potwora.
Zdobywaj wiedzę i stresuj się mniej!
Nikt nie jest wszystkowiedzący. Nie każdy ma również czas na zgłębianie wiedzy i wszystkich ustaw jakie zmieniają się, np. przy okazji zmiany Ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Stąd możliwość pobrania bezpłatnego całego nagrania i spokojnie przesłuchanie wyjaśnień, ale również – co nie jest takie oczywiste w naszej branży – możliwość BEZPŁATNEJ KONSULTACJI z praktykami od rozliczania czasu pracy kierowców.
A co z technologią? Jak zaufać komputerom i programom rozliczającym kierowców?
Po tym gdy upewnisz się, że rozumiesz metodę obliczania diet, stawki 6935 brutto czy obniżania o 60eur podstawy ZUS czy 20 eur podstawy do podatku, możesz porównać swoje wyliczenie konkretnego kierowcy z wynikami podawanymi w programie. Czy POPRAWI CI HUMOR sytuacja, że Twoje obliczenia będą takie same?
Przelicz ręcznie kierowcę spokojnie, bez nacisków i miej satysfakcję z tej umiejętności!
Kolejnym etapem będzie sprawdzenie wyników z programu lub firmy rozliczającej i jeśli coś się nie zgadza, WIESZ, ŻE MOŻESZ zapytać. Bo rozbieżności nie są TWOJĄ winą, lecz wymagają wyjaśnienia – to Ci się należy ze strony opiekunów ekspertów. Zatem PYTAJ, TESTUJ analizuj.
Jeśli nie mam z kim porozmawiać? Nie mam jak porównać swojej wiedzy z innymi?
Możesz samodzielnie testować swoją wiedzę w darmowym programie rozliczającym kierowców. Masz możliwość podglądu diet, ewidencji, stawek netto i brutto a nawet urlopu. Nie jest to bezterminowa opcja, ale jeśli masz teraz stres, potrzebę konfrontacji swoich przemyśleń z kimś (lub czymś) co pozwoli Ci upewnić się w swoich metodach, to możesz sprawdzić i mieć pewność – czy potrzebujesz jeszcze wiedzy czy Twoje obliczenia są prawidłowe i możesz przestać się stresować. Wykorzystaj technologię aby zmniejszyć stres. Nie musisz rozmawiać ze specjalistami dopóki nie ustalisz swoich pytań.
Pobierz bezpłatną WERSJĘ EWISYSTEM