Artykuły
Reklama firmy transportowej przez wizerunek właściciela?
Konkurencyjność firmy to nie tylko jej oferta i polityka cenowa, ale również pozytywny wizerunek marki jako pracodawcy. Bez kompetentnych i zaangażowanych w swoje zadania pracowników trudno spodziewać się zadowalających przychodów.
Czy kreowanie marki osobistej pracodawcy może pomóc przyciągnąć nowe talenty do firmy i zagwarantować efektywne podejście do pracy obecnych pracowników?
Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Marka osobista – co to jest?
- Dlaczego marka osobista pracodawcy jest potrzebna?
- Budowanie marki osobistej pracodawcy na zewnątrz firmy
- Tworzenie marki osobistej pracodawcy wewnątrz przedsiębiorstwa
Jesteś właścicielem firmy transportowej i może nawet już od wielu lat prowadzisz ten biznes. Znasz świetnie rynek, zaczynałeś w innych czasach i przetrwałeś wszystkie wielkie zmiany przepisów, prawa a nawet obyczajów. Masz renomę i w lokalnym środowisku jesteś znany, rozpoznawany. Ludzie Cię szanują, mają do Ciebie respekt ale… to nijak nie przekłada się na aspekt rozwoju Twojej firmy. Masz poczucie, że nie wpływa to na nic. Nawet pracowników coraz ciężej jest Ci pozyskiwać i utrzymać, mimo że przecież wszystko „dobrze” działa.
Jako właściciel masz wiele na głowie. Całe mnóstwo operacyjnych rzeczy spoczywa na Tobie a nie wspominając nawet o stresie i poczuciu odpowiedzialności jakie każdego dnia dźwigasz. Nie da się zrobić wszystkiego samemu. Rodzą Ci się w głowie pomysły, że może czas coś zmienić, zadbać lepiej o tematy, które do tej pory były Ci dalekie. Inni mają te wszystkie „fejsbuki”, kolorowe samochody, ustawiają się do nich kolejki kierowców do zatrudnienia. Rozmawiasz z innymi przedsiębiorcami i coś tam podpowiadają, coś tam sugerują ale jak się za to zabrać.
Powoli. Zacznij małymi krokami a na wielkie zmiany przyjdzie czas.
Marka osobista – co to jest?
Marka osobista to, innymi słowy, reputacja. Na nią składa się całokształt działań, które powodują określony wizerunek w oczach innych osób. Na stworzenie marki osobistej ma wpływ wiele czynników i każdy z nich jest równie ważny. W biznesie również tym związanym z transportem liczy się tworzenie silnego i charakterystycznego wizerunku firmy. Na cały ten proces mają wpływ elementy takie jak:
- Wygląd zewnętrzny pracodawcy. Ten aspekt odnosi się do sposobu ubioru właściciela, czy jest on schludny, elegancki i profesjonalny. Właściciel jest wizytówką firmy i często przez pryzmat jego wyglądu ocenia się prowadzony przez niego biznes.
- Sposób zachowania w sieci i poza nią. Osoba prowadząca swoją działalność nie jest anonimowa ani w mediach społecznościowych, ani offline. Duży wpływ na kreowanie wizerunku firmy ma to, co właściciel udostępnia w social mediach, jakie poglądy tam wyraża i jak zachowuje się w otoczeniu biznesowym i prywatnym.
- Podejmowane decyzje biznesowe, które przekładają się na prowadzoną działalność.
- Współprace z kontrahentami i klientami.
- Sposób rozwiązywania problemów i sporów.
- Zaangażowanie w różnego rodzaju inicjatywy.
To najważniejsze czynniki, które mają wpływ na budowanie marki osobistej. Warto jednak mieć na uwadze to, że również inne aspekty z życia prywatnego i biznesowego pracodawcy mogą mieć znaczenie dla jego wizerunku postrzeganego przez potencjalnych lub obecnych pracowników.
Dlaczego marka osobista pracodawcy jest potrzebna?
Chcąc rozwijać swoje przedsiębiorstwo, musisz mieć w zespole pracowników, którzy będą w stanie Ci w tym pomóc. Bez tego nie będziesz mógł osiągnąć wyznaczonych celów zarówno tych związanych z pozyskaniem nowych partnerów biznesowych, jak i wysoką jakością obsługi obecnych kontrahentów.
Jak sprawić, żeby osoby o wysokich kwalifikacjach chciały pracować w Twojej firmie i wybierały ją świadomie? Jesteś w stanie to osiągnąć właśnie dzięki kreowaniu silnej i pozytywnej marki osobistej jako pracodawcy. Twój wizerunek przełoży się na postrzeganie Twojej firmy jako profesjonalnej, wartej współpracy i otwartej na podejmowanie działań zwiększających przychody. Stworzenie spójnej marki osobistej pomoże Ci przyciągnąć wartościowych pracowników, którzy mają wiedzę i umiejętności, aby realizować misję i cele biznesowe firmy. Natomiast zatrudniony personel będzie odpowiednio zmotywowany do pracy, co ograniczy rotację w firmie, która spowalnia jej rozwój. Pozytywny wizerunek pracodawcy jest istotny również dla potencjalnych klientów.
Dzięki silnej marce osobistej otworzysz przed sobą wiele nowych możliwości. Ludzie chętniej będą podejmować z Twoją firmą współprace i korzystać z Twoich usług postrzegając Cię jako wartościowego partnera.
Budowanie marki osobistej pracodawcy na zewnątrz firmy
Tak naprawdę budowanie marki osobistej nie jest trudne. Warto zadbać o kilka kluczowych elementów, aby pokazać, że Twoja firma jako pracodawca jest odpowiedzialnym i stabilnym przedsiębiorstwem. Jak to zrobić?
- Wizerunek w mediach społecznościowych. Profil firmowy w social mediach to prosty i skuteczny sposób na komunikację z szerokim gronem odbiorców, również przyszłych pracowników. Pokaż innym, jak funkcjonuje firma, jakie współprace biznesowe podejmuje i jakimi wartościami się kieruje.
- Strona internetowa. Stwórz swoją witrynę w sieci, gdzie będziesz mógł prezentować się w roli eksperta, np. prowadząc branżowego bloga. Twórz angażujące, merytoryczne treści i zachęcaj odbiorców do dyskusji.
- Bierz udział w wydarzeniach związanych z Twoją branżą lub twórz własne spotkania biznesowe.
- Zadbaj o reklamę i spójną identyfikację wizualną marki.
Tworzenie marki osobistej pracodawcy wewnątrz przedsiębiorstwa
Jako właściciel firmy musisz mieć na uwadze nie tylko potencjalnych pracowników, ale również obecnych. Jeśli chcesz zmotywować personel i zatrzymać wartościowe osoby w swoim zespole, zadbaj o tworzenie marki osobistejwewnątrz firmy:
- Bądź otwarty na rozmowy ze swoimi pracownikami i staraj się rozwiązywać na bieżąco pojawiające się problemy.
- Stawiaj na rozwój pracowników, zapewnij im niezbędne szkolenia i warsztaty, aby stale mogli się rozwijać. Dzięki temu zdobyte umiejętności będą mogli przełożyć na rozwój Twojej firmy.
- Organizuj spotkania integracyjne. To pomoże Ci poznać bliżej swoich pracowników, a im Ciebie.
- Opracuj programy motywacyjne i benefity pracownicze, np. dofinansowanie urlopów czy zajęć sportowych lub prywatną opiekę medyczną.
Podsumowując, tworzenie marki osobistej ma ogromny wpływ na wizerunek firmy jako pracodawcy. Warto zainwestować czas i opracować strategię, która pomoże stworzyć pozytywny odbiór Twojej firmy w oczach potencjalnych i obecnych pracowników. Takie działanie finalnie przełoży się na rozwój firmy i zwiększenie zysków.