Aktualności

Czy sobota musi być dniem wolnym dla kierowcy? Jak rozliczyć 6 stycznia?

W przypadku kierowców praca może wypadać w różne dni tygodnia, także w sobotę. Dyspozytorzy zarządzający trasami o tym wiedzą, kierowcy także. Kierując się przepisami drogowymi, odpoczynek tygodniowy kierowcy może być skrócony z 45 do 24 godzin. To skrócenie spowodować może właśnie pracę w sobotę. Co to oznacza dla działu rozliczeń i ewidencji?

Przewiń w dół i czytaj dalej

Jeśli praca na sobotę była zaplanowana, to w kalendarzu pojawi się inny dzień wolny, np. w następną środę. Nie będzie to wpływało na zmniejszenie wymiaru czasu pracy w miesiącu i nie wpłynie na stawkę godzinową. Jest to zdecydowanie powszechna sytuacja i nie wywołuje komplikacji.

Jak policzyć 6 stycznia, który wypada w sobotę?

Mamy powtórkę z listopada, mianowicie 06.01 Święto Trzech Króli wypadało w sobotę. Taką sobotę traktować należy jako dzień świąteczny, a samą sobotę należy jakby przenieść na inny dzień w tygodniu. I tutaj do policzenia dodatków kluczowa będzie wiedza, czy ta praca była zaplanowana czy też pojawiła się niespodziewanie, bo będzie to zaliczone praca w święto. Każda z tych opcji będzie generowała inne nadgodziny i inne dodatki. Szczególną uwagę należy zwrócić na stawkę godzinową w danym miesiącu, w którym dokonane zostanie udzielenie dnia wolnego – zostanie ona podwyższona, co wpłynie na wyliczanie wszystkich dodatków. 

Warto sprawdzić w swoim programie, czy prawidłowo zostanie to rozliczone. 

Jak obliczyć wynagrodzenie za niezaplanowaną pracę w sobotę? 

Jeżeli sobota została zaplanowana jako dzień wolny dla kierowcy, ale pracę kierowca jednak wykonywał, to będzie to powodowało przekroczenie wymiaru etatu. Takie 8 godzin pracy będzie obciążonych dodatkiem 100% z tytułu właśnie nadgodzin średniotygodniowych, bo będzie to praca ponad plan. Wszystko co pojawi się ponad 8 godzin, będzie wymagało naliczenia dodatków 50% z tytułu nadgodzin dobowych.

Wszystko może się samo pilnować i dobrze liczyć 

Naliczanie nadgodzin w dni wolne od pracy, rozróżnianie ich na zaplanowane bądź nie, nie jest proste do policzenia w tabelce czy exelu. Zdarzają się jeszcze firmy, które ręcznie, “na piechotę” dokonują obliczeń, ale zdecydowanie prościej, jeśli prawidłowych wyliczeń wynagrodzenia pilnuje system. Stworzone do tego narzędzia bardzo ułatwiają pracę i powinny dawać poczucie pewności, że wszystko dobrze się obliczy.