Aktualności

Dieta krajowa kierowcy międzynarodowego – możliwe?

Ile wynosi dieta krajowa i jak się ją nalicza?
Komu przysługują diety krajowe?
Czy można wypłacać diety krajowe przy przewozach międzynarodowych?

Przewiń w dół i czytaj dalej…

Najczęściej pytania na konsultacjach, webinarach dotyczą transportu międzynarodowego, bo jest on najbardziej złożony. Sam dzieli się na kategorie w związku z wejściem w 2022 roku Pakietu Mobilności – tranzyt, bilateralny, cross trade, kabotaż. Wtedy też powstały diety wirtualne niejako w miejsce zlikwidowanych ogólnie diet.

Transport krajowy nie przestał istnieć w związku ze zmianami minionego roku. Podróże po kraju wiążą się z odpowiednim ich dokumentowaniem i rozliczaniem. Tak samo odcinki przejechane po kraju przez kierowców w ruchu międzynarodowym.

Ile wynosi dieta krajowa i jak się ją nalicza?

Na dzień dzisiejszy (grudzień 2023 roku) wartość diety krajowej wynosi 45 zł Diety krajowe, czyli diety związane z podróżą służbową po kraju, są wypłacane w przypadku, gdy podróż jest dłuższa niż 8 godzin. W zależności od długości odcinków, nalicza się proporcjonalnie kawałki diet.

Komu przysługują diety krajowe?

Zmiany przepisów wprowadzone 2 lutego 2022 r. uniemożliwiają wypłatę zwrotu kosztów w przypadku podróży zagranicznej, a precyzyjnie w przypadku, gdy kierowca realizuje zadania w ramach międzynarodowych przewozów drogowych. Tak więc, kierowcy wiozącemu towar z Gdańska do Pragi nie należy się krajowa dieta, ponieważ wykonuje przewóz drogowy międzynarodowy. Gdyby ten sam kierowca wiózł ten sam towar, ale z Gdańska do Zakopanego, to zwrot kosztów by mu przysługiwał. Istotnym jest zatem nie tylko obliczenie czasu trwania podróży służbowej, ale określenie, czy przy danym typie transportu w ogóle dieta przysługuje. 

Czy można wypłacać diety krajowe przy przewozach międzynarodowych?

Cała długość trasy międzynarodowej bardzo często składa się z odcinków po Polsce. Jeśli ten polski odcinek jest integralną częścią całego przewozu, to nie da się go wydzielić. Ale, jeśli podróż krajowa jest niezależna, czyli np. wyjeżdżamy z bazy po ładunek do innego miasta, podejmujemy ten ładunek i przewozimy go do miejsca rozładunku i tam dopiero podejmujemy kolejny ładunek na zagranicę, to można taki okres ręcznie wydzielić w programach rozliczających diety kierowców i wykazać diety krajowe do wypłaty bez ZUS i podatku. Sprawdź, czy masz takie możliwości w swoim programie do rozliczania kierowców i zacznij korzystać z tej możliwości.

Jeśli interesuje Cię temat szerzej, przeczytaj Ewidencja czasu pracy kierowców – zacznijmy od początku!

Sprawdzić jak to może działać u Ciebie