Aktualności

Różne stawki dla kierowcy – godzinowa i do obliczania dodatków 50% i 100%

Diabeł tkwi w szczegółach i warto na te szczegóły zwracać uwagę. Przyjąć, że raz na kwartał sprawdzasz dokumenty w firmie, które stanowią podstawę dalszych wyliczeń ewidencji, list płac, wynagrodzeń. Jakie zaszłości spotykamy w firma, które powodują że wynagrodzenia nawet za kilka miesięcy albo i lat okazują się błędnie wyliczone?

Brakuje czasu, są inne bieżące tematy do pracy i realizacji. Czasami brakuje wiedzy i możliwości skonsultowania swoich przemyśleń z kimś, kto ma większe doświadczenie. To bolączka bardzo wielu osób zajmujących się rozliczaniem kierowców. Temat nadgodzin do łatwych nie należy, więc warto szukać wsparcia które pomoże wygrać z tematami powodującymi wątpliwości. Przecież każdy chce mieć poczucie, że robi swoją prace dobrze i zgodnie z przepisami.

Chodzi przecież o kasę. Ona musi się zgadzać

Wyliczanie wynagrodzenia to zdecydowanie element, który ma realne przełożenie na drugiego człowieka. Aby kasa się zgadzała, warto raz na jakiś czas robić przegląd dokumentów, które wyznaczają sposób liczenia, przegląd ustawień programu, który generuje wyliczenia – może coś się zepsuło a Ty o tym nie wiesz?

Może Twoja praca jest konsekwencją poprzednika/poprzedniczki, który decydował o mechanizmach liczenia. Sprawdź, aby wyłapać np. błędny zapis o tym, że pierwsze 2 godziny nadgodzin płatne są 50% stawki a dopiero kolejne 100%. Takie zapisy zdarza nam się nadal spotkać, a to nie jest zgodne z przepisami. Jakie zatem stawki i kiedy?

Stawka godzinowa a stawka do obliczania dodatku 50% i 100%

Minimalne wynagrodzenie ustala stawkę godzinową a to ona powoduje wyliczanie wartości nadgodzin. Jeśłi na umowie stawka jest wyższa, to ona będzie stanowiła podstawę wyliczenia nadgodzin czyli inaczej stawki podstawowej godzinowej.

Dodatek nadliczbowy (50%, 100%) liczony jest od stawki zasadniczego wynagrodzenia. Czyli jeśli na ogólne wynagrodzenie składa się z 2000 zł wynagrodzenia zasadniczego plus 2242 zł innych składników (np. dyżury i wyrównanie do płacy UE).