Artykuły

Cena za rozliczanie kierowców – jak możesz ją zmienić?

Czego się obawiasz myśląc o podniesieniu cen? Pewnie najbardziej tego, że Klienci zrezygnują z Twoich usług. Jeśłi tak się stanie, to będzie oznaczało, że byli z Tobą jedynie dlatego, że byłeś tani. Nie jest to dobra informacja. Jeśli razem ze świadczoną usługą ewidencji dajesz Klientom realne wartości, dajesz rozwiązania na ich problemy, zdejmujesz z głowy także inne tematy w ramach współpracy, to nie masz się czego obawiać. Dobrze przygotowany i przeprowadzony proces podnoszenia cen, może za chwilę zaowocować Twoją stabilniejszą sytuacją, spokojniejszym patrzeniem w przyszłość a co za tym idzie, szansą rozwijania się.

Przewiń w dół i czytaj dalej

Znasz i liczysz swoje koszty i sprawdzasz czy zarabiasz?

Policz czy liczenie czasu pracy kierowców zwyczajnie Ci się opłaca. Ta kalkulacja jest niezbędnym punktem wyjścia do tego, aby zacząć myśleć o zmianie cennika. Powinieneś nad swoimi cenami pochylać się raz wyznaczony i zdefiniowany wcześnie przez siebie czas. Rynek się zmienia i takie regularne analizy pozwolą Ci wyprzedzać fakty, szybko reagować na zmiany. Powinien być to element Twojej strategii.

1. Bądź ekspertem w swej dziedzinie, na bieżąco z aktualnymi przepisami i stale podnoś swoje kompetencje, nie zapominając o swoich pracownikach

Rozumienie aktualnych przepisów i wdrażanie nowych rozwiązań pozwala na bycie tym pierwszym, który cokolwiek zrobił w tym temacie. Pokazuje to również, że jako firma nie stoicie w miejscu, rozwijacie się i dostosowujecie do nowych realiów. Podnoszenie wiedzy i kompetencji szefa to jedno, ale to pracownik, z którym klient rozmawia, musi wykazywać się dużą wiedzą, zrozumieniem rynku oraz kompetencjami, które pozwolą na spełnienie oczekiwań naszego klienta. Dobrze wyedukowany pracownik oszczędzi także Tobie dodatkowej pracy w postaci tłumaczenia zagadnień czy ciągłego odpowiadania na przeróżne pytania.

Nie wiesz skąd czerpać wiedzę? Zajrzyj na nasz kanał na YouTube Liczy się transport

2. Korzystaj z dobrych i sprawdzonych programów do rozliczania czasu pracy kierowcy

Narzędzia, jakimi dysponujemy w pracy, mają za zadanie ułatwiać i automatyzować nam wykonywanie czynności służbowych. Tak jak szybki komputer, dobry i wygodny fotel czy ekspres do kawy zwiększają komfort w codziennej pracy, tak dobre oprogramowanie wspierające działania może odmienić całkowicie sposób rozliczania czasu pracy. Jeśli Twój program jest zawsze aktualny, dostosowany do nowych przepisów, integruje się z systemami kadrowymi takimi jak np. Optima, jest szybki, niezawodny i prosty w obsłudze, przypomina o terminach wymiany kart kierowców, przeglądów, płatnościach ubezpieczeń, a jego dział wsparcia ekspertów jest zawsze gotowy do udzielenia wsparcia i wskazówek – to jest to ogromna wartość która zwiększa Twoją konkurencyjność na rynku.

3. Nie odkładaj tego na później

Wystarczająco długo już mierzysz się wewnętrznie z tematem Czy podnieść cenę za liczenie czasu pracy kierowców? Kiedy podnieść, o ile? Jak na to zareagują Klienci? Co zrobię jeśli odejdą? Jak znajdę nowych?

Szalenie istotne jest przygotowanie się do tego procesu i jego zaplanowanie. Nie musisz w jednym czasie wprowadzać zmiany u wszystkich, skoro się tego obawiasz. Sprawdź, przeprowadź próbę na wybranej grupie lub na kilku Klientach, z którymi wiesz że Wasza relacja jest dobra, wieloletnia i partnerska. Będzie Ci łatwiej taką rozmowę przeprowadzić. Nie obawiaj się tego. Bądź asertywny, pewny swoich działań i kroków.

4. Czy znasz swoje koszty i monitorujesz je na bieżąco?

Sprawdzaj czy biznes Ci się opłaca. Pieniądze i liczby to nie odczucia, wydaje mi się, sądzę że… To wszystko można policzyć i sprawdzić. Rób to regularnie. Trzymaj rękę na pulsie finansowym swojej firmy a nic Cię nie zaskoczy. Na wszystkie zbliżające się zmiany będziesz w stanie się przygotować.

Licz koszty, mierz się ze średnią rynkową, zerkaj na konkurencję. Rozliczanie czasu pracy kierowców musi być opłacalne. Skoro oni mogą, to Ty też. Jeśli masz wartości, które wiesz że nie są mocną stroną Twojej konkurencji, wykorzystaj to jako swój atut.

5. Komunikacja – także w tym wypadku klucz do wszystkiego

Rozmowa powinna być przeprowadzona za pomocą odpowiedniego medium: e-mail, telefon, spotkanie twarzą w twarz, w zależności od relacji z klientem. Pamiętaj, że komunikacja jest kluczem. Twoi klienci mogą nie być zadowoleni z podwyżki cen, ale jeśli dobrze to przedstawisz, mogą zrozumieć potrzebę takiego kroku.

Podkreśl wartość, jaką twoja usługa przynosi klientowi. Wyjaśnij, jak dodatkowe inwestycje w usługę przyczynią się do jeszcze lepszego wsparcia jego działalności.

Nie przepraszaj za podwyżkę. Ani Ty ani Twój zespół. Jeśli informacje o podwyżce cen za ewidencję czasu pracy kierowców, będą przekazywali Twoi pracownicy, koniecznie porozmawiaj z nimi wcześniej. Przygotujcie się do tego działania, mówcie jednym głosem. Nie może być sytuacji, w której jeden z pracowników używa tonu przepraszającego. Klient będzie miał obiekcje i nie przyjmie dobrze informacji. Pracujesz sam? Tym bardziej jako szef, właściciel, specjalista najlepiej wiesz, dlaczego rozliczanie czasu pracy kierowców musi podrożeć.

Staraj się unikać powoływania na swoje koszty aczkolwiek w dobie inflacji, bezsprzecznie ich wzrost ma znaczenie dla kształtowania się cen na rynku w każdej branży.

Dołóż coś do swojej usługi

Niech Klient widzi wartość. Pokaż, że dodajesz coś atrakcyjnego, coś z czego Klient będzie korzystał, coś co ułatwi mu pracę, rozwiąże jakiś problem. Niech to będzie uczciwa podwyżka ceny ale z rozszerzeniem Twojej usługi nawet o drobny element. Może rozliczenie delegacji krajowych, przesyłanie aktualności przepisów o czasie pracy kierowców albo drobne konsultacje w sprawie dokumentacji pracowniczej albo mini szkolenia kierowców z najważniejszych przepisów albo tachografów cyfrowych. Klient inaczej będzie odbierał całą sytuację, kiedy będzie czuł że coś dostaje.

6. Pozwól Klientowi przygotować się na podniesienie cen

Nie zmieniaj ceny ewidencji czasu pracy kierowcy z dnia na dzień. Uprzedź Klientów o tym co zamierzasz zrobić. Rozmawiaj z nimi jak z partnerami biznesowymi. Miej ich interes i dobro na względzie, a to Ci się opłaci. Zapowiedz, że cena za dwa miesiące ulegnie zmianie. Jeśłi jest to znacząca podwyżka, może podziel ją na etapy. Rozmawiaj i słuchaj swoich Klientów, a może usłyszysz jeszcze potrzebę dodatkowych Twoich usług.

Nadal zastanawiasz się czy podnieść cenę za usługę ewidencji czasu pracy kierowców?

Zależy nam na edukacji branży transportowej i dzielenie się widzą od zawsze było wpisane w działania naszej firmy. Jeśłi my Cię nie przekonaliśmy, to odsyłamy do odcinka największego autorytetu sprzedaży B2B w Polsce, Szymona Negacza właściciela WiseGroup. To najwyższej rangi specjalista, który dzieli się swoją wiedzą w internecie.

Szymon Negacz i jego kanał na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=XPTG0c_zZXc

Rozliczanie z opieką konsultantów