Artykuły
Kadry i płace PL i UE, ZUS, US, e-AKTA, CIT, VAT, paliwo, bieżący WYNIK FINANSOWY
Czego się obawiasz w przypadku kontroli – mandatu, czy nakazu zapłaty zaległości podatkowych lub ZUS-owskich?
Oszczędzamy kilka godzin z życia każdego przedsiębiorcy skracając komunikację, między kierowcą, działem rozliczania kierowców, kadrami, bhp, płacami i księgowości, pilnując przy tym prawidłowych zasad prawnych i reprezentując klientów przez służbami kontrolnymi (ITD, ZUS, PIP, US, itd..).
Jak prowadzić księgowość w firmie transportowej i nie zbankrutować?
Dlatego nawet minimalne zwiększenie oszczędności (zmniejszenie kosztów), uszczelnienie finansów firmy jeśli daje np. 3% poprawę rentowności firmy transportowej, zwiększa drastycznie dochody właściciela przedsiębiorstwa. Jeśli do tego dołożymy większą skuteczność spedytorów, lepiej wynegocjowane stawki (czyli zwiększymy nawet o 1% przychód), to razem daje to 4% wzrost DOCHODU.
A gdyby księgowość potrafiła wskazać w porozumieniu z ekspertami od rozliczania czasu pracy kierowców dodatkowe 5% oszczędności na składnikach do ZUS?
Przychody i koszty firmy transportowej
Identyfikacją kosztów, kontrolą przychodów, płatności firmy transportowej zajmuje się księgowość. Do działu księgowości trafiają znaczące koszty paliwa, i jeszcze większe koszty zatrudnienia pracowników, a w szczególności koszty zatrudnienia kierowców. Firma transportowa zlecająca księgowość na zewnątrz, bardzo często musi pośredniczyć między działem rozliczeń kierowców a księgowością w zakresie wyjaśniania zasad naliczania płac dla kierowców.
Rozliczenie oddelegowania kierowców, diet bez ZUS, księgowanie mandatów
Czas pracy kierowców to bardzo często początek długiej drogi pieniędzy w firmie transportowej. Zmiany w prawie transportowym i wprowadzenie Pakietu Mobilności i zasad delegowania kierowców wydłużyły tą drogę jeszcze bardziej. Na każdy etapie tej drogi niestety część zarobionych pieniędzy znika na koszty operacyjne, obsługi potrąceń itd.
Jak zidentyfikować miejsca powstawania największych kosztów w transporcie?
Zbieraniem tych informacji zajmuje się księgowość. Raporty kasowe, zwrot VAT czy rozliczanie paliwa – to jedno z wielu wyzwań dla księgowości. Podatek od środków transportu, rozliczanie różnic kursowych, księgowanie faktur dwuwalutowych, CIT w spółkach, koszty płac (PIT, ZUS, chorobowe, urlopy).
Księgowość firmy transportowej nie jest najpopularniejszą opcją w ofertach biur rachunkowych z bardzo prostego powodu. Ogromna wielowątkowość przepisów branży transportowej powoduje, że biuro rachunkowe musi się mocno wyspecjalizować z tematów transportowych, łączyć wiele składników typowych dla branży a każdy nieprzemyślany element ma wpływ na kondycję finansową firmy.
Nadmiarowe składniki płacowe, nieprawidłowo oskładkowane wynagrodzenie, nieporozumienia w rozliczaniu czasu pracy kierowców kosztuję Cię ok 10% Twojego przychodu
Czy księgowość w transporcie to coś innego niż zwykła księgowość które oferuje pierwsze lepsze biuro rachunkowe? Jeśli zapytasz 10 księgowych czy zajmują się rozliczaniem firm transportowych, 8 z nich odpowie, że nie, bo to jest bardzo skomplikowane.
Z jednej strony można wszystkiego się nauczyć, ale jeśli dane biuro ma 3-5 firm transportowych i 300 klientów ze standardowych to jest oczywiste, że nie będą inwestować w wiedzę i narzędzia pod tych 5 klientów.
Wykazuj duże podatki, ale zarabiaj jeszcze więcej
Gdy przedsiębiorcy specjalizujący się w obsłudze rozliczania czasu pracy kierowców, pomocy prawnej dla transportu drogowego uzupełniają ofertę o opcje obsługi księgowej i rachunkowości, to następuje unikalna kumulacja wiedzy w jednym miejscu.
Uzupełniające się w ten sposób działalności, zbieranie informacji, pozwalają lepiej zaprojektować wynagrodzenia, formę opodatkowania czy zasady opłacania ZUS.
Martwi Cię wysoki poziom płatności za ZUS i Urząd Skarbowy? Wiele przedsiębiorstw podchodzi do tematu podatków bardzo negatywnie, a co za tym idzie nie interesują się tym i traktują jak zło konieczne. Zasady rachunkowości nie bazują na emocjach – nie trzeba ich lubić, żeby zrozumieć. Trzeba je wykorzystywać!
Polski Ład i tajemnice Pakietu Mobilności
… za kilka miesięcy wpłyną radykalnie na rynek transportowy. Te same, już skomplikowane mechanizmy kadr, płac i księgowości, zostały dodatkowo okraszone nadzorem i kontrolami Urzędu Skarbowego. Dokumentacja płacowa, za którą jest odpowiedzialny pracodawca, ma być archiwizowana przez 10 lat, zatem wszelkie zależności płacowo-finansowe będą ścigane przez wiele lat.
Szukasz oszczędności w transporcie? Nie oszczędzaj na księgowości w branży transportowej
Oszczędności to temat wielopoziomowy. Można mieć ogromny dochód i zapłacić od niego jeszcze większy podatek – co w efekcie nie będzie lepsze od średniego dochodu na osobę i odpowiednio zaksięgowanych inwestycji w swoją organizację. Jak takie coś zaplanować – decyzja właściciela firmy musi opierać się na WYNIKU FINANSOWYM firmy. Tego najczęściej brakuje w przedsiębiorstwach, gdzie faktury są dostarczane „papierowo”, a podatek księgowa podaje SMS-em w okolicy 19-stego dnia miesiąca.
Czas to pieniądz – oszczędzaj więcej czasu i wydawaj mniej pieniędzy
Szybkie przygotowanie umów-zlecenia wraz z tłumaczeniami, umów o pracę z zakresem obowiązków i systemami premiowania dla kierowców, różnorodne metody naliczania wynagrodzeń – to charakteryzuje standard „transportowy”.
Podążając całą ścieżką rozliczenia wynagrodzeń i finansów firmy transportowej musimy dotknąć:
- ewidencja czasu pracy
- rozliczania ewidencji kierowcy z tachografu, kart drogowych (z busów do 3,5t), pracy w warsztacie;
- paliwa, zwrot podatku VAT, rozliczania różnic kursowych;
- należności podróży służbowych i składniki oddelegowania z Pakietu Mobilności;
- faktury kosztowe (dwuwalutowe, noty, kompensaty, opłaty drogowe,
- grzywny i mandaty), faktury przychodowe, prowizje dla spedytorów,
- windykacje i odsetki;
- obciążenia urzędowe (PIT, CIT, VAT, ZUS, środki transportu, itd);
- weryfikacja płatności (podatku VAT)
- przygotowanie dokumentów przy zatrudnieniu kierowców (pełna ścieżka badań, szkolenia BHP, akta osobowe, rejestracja ZUS);
- płace kierowców, koszty oddelegowania, podróże służbowe, zmienne
- książka przychodów i rozchodów
- obsługa księgowa spółek
- brakuje Ci opieki kadrowo płacowej
- składniki urlopowe i chorobowe, zgłoszenia członków rodziny, PPK,
- prywatne ubezpieczenia;
- doradztwo podatkowe i optymalizacje księgowe (inwestycje,
- amortyzacja pojazdów, sprzętu komputerowego, inwestycji firmowych, itd)
- pełne zrozumienie języka księgowego i urzędowego, reprezentacja
- podczas kontroli ZUS, US, PIP, ITD, obsługa wyciągów bankowych, różnic kursowych,
- obsługa spółek, konta księgowe, bilanse i sprawozdania, raporty GUS, zgłoszenia KRS
- przekształcenia spółek, biegli rewidenci, obsługa prawna w Polsce i UE, windykacje
Jeśli odczuwasz strach przed natłokiem zmian w przepisach podatkowych i ograniczają Cię obowiązki administracyjne – pozwól sobie pomóc. Robimy to od lat, dla kilkuset firm, przejmując te operacje, które dla nas są rutynowe, a Ty musisz je odkrywać co miesiąc na nowo. Umów się na bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę, podczas której wspólnie zastanowimy się jakie obowiązki zrobimy za Ciebie, a które chcesz sobie nadzorować samodzielnie. Doradzimy w sprawie systemów komputerowych, form opodatkowania i integracji księgowości z innymi systemami transportowymi.
Mała firma, działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – znamy się na tym.
Masz małą firmę rodzinną, do tego warsztat i pracowników biurowych. Doradzimy Ci odpowiednią formę prowadzenia działalności, przygotujemy dokumenty pracownicze, stworzymy akta osobowe, przeprowadzimy Cię przez ZUS, US, GUS, VAT. Możesz do nas zadzwonić, zapytać, poradzić się.
Księgujemy dokumenty na bieżąco (online), dlatego możesz w każdej chwili zapytać o wynik finansowy Twojej firmy i w razie potrzeby zoptymalizować inwestycje i podatki (przed końcem miesiąca).
Prosta księgowość, kadry i płace dla zwykłej działalności gospodarczej? Tak, obsługujemy całą Polskę i wiemy jak to zrobić w firmie transportowej. Umów się na bezpłatną konsultację – odpowiemy na Twoje pytania.
Przeprowadzimy Cię przez cały proces rozliczania i księgowania oraz płac, kadr dokumentacji. Przejdziemy całą ścieżkę finansową, a Ty będziesz mieć dostęp na każdym etapie do danych, wyniku finansowego Twojej firmy i możliwość podejmowania decyzji dotyczących finansów swojego przedsiębiorstwa.