Artykuły

Lista płac kierowcy – po nowemu? Nagroda AB(C)D i elementy nieoskładkowane

Wypłaty do 10-tego.

Nerwowe obliczenia i szereg niejasności mają swoją kulminację każdego 10-tego dnia kolejnego miesiąca. Nadal występuje wiele niejasności, jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenia kierowców zgodnie z obecnymi przepisami. Obliczenia należności, które teraz już w całości podlegają pod wynagrodzenie, utrudnia skutecznie ulga za diety zagraniczne (wirtualne). Jest to z jednej strony bardzo dobry składnik, kompensujący likwidację podróży służbowych, ale sposób obliczania tej ulgi, a co za tym idzie obniżania podstawy do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy, jest wymagający dla osób rozliczających czas pracy oraz działów kadr i płac w firmie transportowej.

Jak obliczyć ulgę na ZUS i zaliczki na podatek?

W internecie są już setki opisów jak to liczyć, można o tym również posłuchać i zobaczyć na naszych webinarach – nagrania są dostępne bezpłatnie tutaj: [NAGRANIA SERII EKSPERCKIEJ].

W skrócie: od sumy wszystkich składników listy płac za miesiąc poprzedni, czyli od łącznej kwoty brutto odejmujemy całą wartość diet zagranicznych (tzw. wirtualnych), które kierowca by dostał gdyby te diety mogłyby być mu naliczone i od takiej sumy (matematycznie zaokrąglonej do niezbędnego minimum 5922) obliczamy składki ZUS. Podobnie podstawa do zaliczek na podatek dochodowy kierowcy – też jest obniżana, ale tylko o 30% wartości tych diet. Dlatego warto dobrze obliczyć diety wirtualne – aby skorzystać z jak największej ulgi.

Odbierz bezpłatną poradę

Nie wiesz jak właściwie wprowadzić wynagrodzenie kierowcy na listę płac? Potrzebujesz skonsultować, czy wszystkie składniki wynagrodzenia są wprowadzone poprawnie? Zapisz się na bezpłatną konsultację i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak obliczać diety „wirtualne”?

Sposób obliczania tych diet jest „standardowy”, ale z kilku technik warto wybrać tę, która daje najwyższą wartość, czyli najwyższą ulgę. Chodzi o rozliczanie oddzielnie każdego odcinka zagranicznego (od granicy do granicy) oraz stosowanie obliczania diet dla wielu państw docelowych. Wysokość ulgi dzięki takim zabiegom wzrasta nawet o 30%.

I co dalej?

Gdy już obliczymy sobie wartości brutto, wartości obniżone do ZUS i PIT pojawia się większy problem – jak to przekazać do biura rachunkowego, jak to wyjaśnić i rozliczyć listę płac za miesiąc rozliczeniowy?

Efektem pracy biur rachunkowych i działów kadr jest Lista płac. Na tej liście płac znajdują się elementy składowe wypłaty, które technicznie w programie płacowym są zdefiniowane jako „wliczane (lub nie) do podstawy ubezpieczenia społecznego”  lub „wliczane (lub nie) do podstawy opodatkowania”. I teraz z analizy struktury wynagrodzenia po zastosowaniu ulg za diety wirtualne można wywnioskować fakt, że część wynagrodzenia brutto kierowcy jest całkowicie nieoskładkowana (30% wartości diet), część jest tylko opodatkowana oraz pozostaje bazowa kwota, która oczywiście normalnie wchodzi do oskładkowania ZUS i opodatkowania PIT.

Jaki składnik dodać na liście płac?

Nagrodę. Ale gdy spojrzymy dokładniej – to trzy nagrody. Aby rozdzielić na liście płac składniki, które będą inaczej podlegały pod ZUS i PIT, trzeba stworzyć 3 (a nawet 4) pozycje, które roboczo nazywamy Nagroda A, Nagroda B, Nagroda C i Nagroda D i konfigurując te składniki w programie kadrowym, możemy ustawić, że :

  • nagroda A – wlicza się do ZUS i wlicza się do PIT
  • nagroda B – wlicza się tylko do PIT
  • nagroda C – wlicza się tylko do ZUS (gdy podstawa PIT jest niższa niż 5922)
  • nagroda D – jest nieoskładkowana

Wartości tych składników oczywiście nie są dowolne i wymagają obliczania ulg opisanych powyżej, ale dzięki takiej konstrukcji listy płac, praktycznie w każdym programie kadrowo-płacowym da się rozliczyć kierowcę z uwzględnieniem nowych zasad rozliczania wynagrodzeń w transporcie drogowym.

Jeśli masz problem lub chcesz tylko skonsultować swoje rozliczenia kierowców „po nowemu” – ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Tagi