Jak czytać ewidencję czasu pracy kierowców?
(Nagranie Webinaru)
Ze szkolenia dowiesz się:
- jak kwota brutto/netto zależy od premii, a jak od nagrody i diety wirtualnej?
- które elementy wydruków ewidencji czasu pracy są przydatne dla kadrowej?
- czy można obliczyć źle ZUS i koszty firmy, jeśli źle wprowadzimy diety wirtualne?
- diety zagraniczne dla kierowców na działalności gospodarczej – szum informacyjny?
- na które elementy listy płac wpływa premia, a na które nagroda – czy można je stosować zamiennie?
- o przebiegu procesu przekazywania danych rozliczeniowych – jakie są problemy na poszczególnych etapach?
Dodatkowo: panel Q&A – pytania i odpowiedzi uczestników.
Odbierz bezpłatne nagranie
(dostaniesz link na email)
Agenda
1. Kwota brutto/netto a premia, nagroda i dieta wirtualna
Normalne wynagrodzenie pracownika składa się z kilku elementów, na które wpływają zapisy na umowie oraz zasady obliczania dodatków. Premia i dopłaty do płac zagranicznych są elementami regulaminowymi – stąd wchodzą do podstawy nadgodzin, rozliczenia ryczałtów oraz urlopu. Omówimy dlaczego jedne metody są łatwiejsze i szybsze a inne skomplikowane przez brak szerszej perspektywy. Zastanowimy się wspólnie jaki wpływ na prace biura rachunkowego ma podejście osoby rozliczającej typu „wpiszę cokolwiek”.
2. Wydruki dla kadrowej
Normalna kadrowa nie orientuje się w tematyce transportowej, stąd nieporozumienia o stosowaniu diet wirtualnych – czy doliczać je do listy płac, czy wykorzystać inaczej w obliczeniach ZUS. Dowiesz się, które elementy wydruków ewidencji czasu pracy są przydatne dla kadrowej.
3. Błędy w obliczaniu ZUS i kosztów firmy
Czy można obliczyć źle ZUS i koszty firmy, jeśli źle wprowadzimy diety wirtualne? Dodać do brutto z umowy, czy do netto? Odliczyć w całości od ZUS czy tylko część? Sporo osób nie wie, jak zastosować kwotę diety wirtualnej podawaną na zestawieniach kierowców – wyjaśnimy zastosowanie tego elementu.
4. Diety dla kierowców na działalności gospodarczej
Diety zagraniczne dla kierowców na działalności gospodarczej – szum informacyjny? Koszty uzyskania przychodu – kiedy można odliczyć? Czy wirtualne diety to to samo co realny koszt kwalifikowany? Czy stosowanie cudzej interpretacji indywidualnej KAS jest bezpieczne?
5. Lista płac
Na które elementy listy płac wpływa premia, a na które nagroda – czy można je stosować zamiennie? Premia i nagroda – to nie to samo. Premia uznaniowa, to skrót myślowy wprowadzający ogromne zamieszanie i nieporozumienia. Wyjaśnimy precyzyjnie różnice między tymi składnikami.
6. Problemy w procesie przekazywania danych rozliczeniowych
Spojrzenie z szerszej perspektywy na cały proces pozwoli zrozumieć cel tworzenia dokumentów i przydatność informacji w następnych etapach. Pokażemy, co przydatne jest dla kadrowej, a co jest zbędne i powinno zostać w archiwum firmy transportowej, bez uszczęśliwiania „na siłę” wszystkim co mamy swojego biura rachunkowego.
7. Sesja Q&A – pytania i odpowiedzi uczestników
Prowadzący
Mariusz Hendzel
Praktyk, fascynat zagadnień transportowych. Od lat rozlicza kierowców, pomaga księgowym w firmach transportowych szybko i komfortowo ustawić zasady rozliczania płac kierowców. Tworzy i wdraża metody rozliczania aktywności, delegacji i płac zagranicznych – wspólnie ze swoim zespołem, prawnikami, ekspertami zagranicznymi buduje świadomość realiów transportu drogowego w Europie.
Dla kogo przygotowaliśmy szkolenie?
-
Dla właścicieli firm transportowych i osób zarządzających kierowcami,
-
Dla osób rozliczających czas pracy w firmach produkcyjnych zatrudniających kierowców,
-
Dla firm świadczących usługi rozliczania kierowców,
-
Dla osób w kadrach naliczających wypłaty kierowców zagranicznych oraz księgowych w firmach transportowych.