Aktualności

Firma ma nowy adres. Co zmieni się dla kierowcy?

Ostatnio na konsultację zgłosiła się do nas Klientka, która w firmie transportowej jest odpowiedzialna za rozliczenia kierowców. Współpracuje z działem kadr i dba o prawidłowość dokumentacji związanej z ewidencją kierowców. Firma zmieniła adres a kadrowa, wykonująca swoją pracę solidnie, zaczęła mieć wątpliwości. Czy musi zmienić wszystkie umowy dla kierowców? Jaki ma to wpływ na zasady rozliczania? Czy jest istotne, że firma ma siedzibę w punkcie A a kierowca będzie zaczynał pracę w punkcie B?

Jak wprowadzić zmianę siedziby w firmy w umowie o pracę dla kierowcy…

Przewiń w dół, aby czytać dalej.

Pytanie wydaje się z tych oczywistych

Nasze doświadczenie pokazuje, że odpowiedź już tak oczywista nie jest. Pomysłów na zapisy miejsca wykonywania pracy widzieliśmy wiele. I ich mnogość nie wynika z fantazji autorów, ale przede wszystkim ich dobry intencji. Jeśli w firmie brakuje wiedzy, szkoleń, przestrzeni do edukacji, to może okazać się że niektóre zagadnienia wymagają konsultacji z zewnętrznymi firmami. I nie ma w tym nic złego. Warto konsultować, sprawdzać swoje pomysł i korygować rozwiązania, które okazują się nie być najlepszymi.

Niejasności

Miejscem wykonywania pracy były już teren Polski, były kraje UE, wymieniane konkretne państwa w rozumieniu tak zwanej aktywności zawodowej. I takie zapisy mają nadal zastosowanie ale trzeba zawsze zwracać szczególną uwagę, gdzie i jaki jest ich cel. W zezwoleniach na pracę dla cudzoziemców co innego będzie miejscem pracy niż to zapisane na umowie o pracę czy dokumencie podróży służbowej.

Co mówią przepisy?

Przepis mówi, że miejscem pracy jest siedziba pracodawcy, miejsce prowadzenia działalności zatem to co ma wpisane w KRS czy innych dokumentach rejestrowych przedsiębiorstwa (w zależności od formy prowadzonej działalności)

Rozpoczęciem pracy nie może być punkt B, bo ono nie jest zdefiniowane w dokumentach firmowych. Jeśli firma chciałaby aby w tym punkcie kierowcy rozpoczynali pracę, musi on znaleźć swoje miejsce w KRS.

Siedziba pracodawcy posłuży do określenia miejsca pracy – mogą pojawić się niejasności

Zdarza się, firmy wynajmują bazy (parkingi), wynajmują siedziby (miejsca wykonywania pracy biurowej), oddziały, zmieniają te dane i tak naprawdę nikt do końca nie wie, jak powinno być. W głowie osoby odpowiedzialnej za dokumenty kierowców rodzą się pytania. Adresów jest kilka, zatem który mam wybrać i do czego? Co w sytuacji, gdy adres uległ zmianie?

Odpowiedź jest jedna – to zależy

Jeśli zmianie ulegnie adres rejestrowy, który w najmniejszy sposób realnie nie wpływa na pracę kierowców, nie wymaga od nich relokacji, dodatkowych dojazdów – zmianę należy wprowadzić aneksami do umów dla kierowców.

Będą jednak sytuacje znacznie bardziej złożone. Firma zmienia siedzibę z Zakopanego na Szczecin i teraz tam przenosi swoje działania. Zrozumiałe będzie, że nie wszyscy kierowcy będą chcieli przenieść swoje życie wraz z firmą. Pracownicy cudzoziemcy, dla których Polska jest jedynie miejscem wykonywania pracy a nie tym, w którym budują swoją przyszłość – dla nich może być to bez znaczenia.

Kolejna sytuacja jaka może się pojawić – zmienił się adres parkingu, jaki firma wynajmuje (a może jest jego właścicielem i jest on wpisany do KRS, to też będzie miało znaczenie). Kierowcy rozpoczynają pracę w innym miejscu niż do tej pory. Dojazd zajmuje im dwa razy więcej czasu.

Nie będzie bez znaczenia, jakimi dokumentami takie zmiany zostaną wprowadzone i jak zostaną rozwiązane sytuacja z pracownikami, którzy odmówią pracy w Szczecinie lub dojeżdżania do bazy, na której znajdują się samochody. Wszystkie sytuacje muszą być obudowane w odpowiednią dokumentację, aby podczas ewentualnej kontroli wszystko było w porządku. Nie tylko na poziomie dokumentów ale także wyliczania wynagrodzenia kierowców za wykonaną pracę, także tę której nie rejestruje automatycznie tachograf na karcie kierowcy.