Aktualności

Okres rozliczeniowy obejmuje przełom roku 2023/2024. Czy rozliczenie kierowców będzie prawidłowe?

Końcówka roku, początek kolejnego – ten czas jest specyficzny w branży transportowej. Zarówno w działach transportu jest inaczej, jak i w działach kadr. Przegląd dokumentów, mały wewnętrzny audyt to częste i dobre praktyki.

A co zrobić wyliczaniem wynagrodzeń kierowców, jeśli okres rozliczeniowy obejmuje miesiące z końca 2023 roku jak i z początku 2024?

Przewiń w dół, aby czytać dalej.

Okres rozliczeniowy standardowo jest jedno miesięczny. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach może zostać wydłużony do nie więcej niż 3 miesięcy. Dodatkowo, jeżeli specyfika zleceń, charakter działalności firmy wypływa na sezonowość pracy kierowców, może w drodze wyjątku dojść do wydłużenia okresu rozliczeniowego do 4 miesięcy.

Jak jest w transporcie?

W branży transportowej najczęściej przyjmowane są 3 miesięczne okresy rozliczeniowe. Może tak się zdarzyć, że będzie on obejmował listopad, grudzień 2023 oraz styczeń 2024 roku.

Czy można zmienić, aby okres rozliczeniowy zakończył się z końcem roku?

Ostatnio na konsultację zgłosiła się do nas pani z takim właśnie pytaniem. Odpowiedź naszego konsultanta – oczywiście, że tak. Możecie zrobić jak chcecie. Zaczął on jedna drążyć temat pytając, co firma ma na celu, jaki jest powód takiej zmiany. Ważne jest aby zrozumieć działania, aby nie wykonywać takich które niczego nie zmieniają a wprowadzą dodatkowe obowiązki.

Zmiana daty w postaci roku, nie ma znaczenia

Sama zmiana daty z 2023 na 2024 w kontekście okresu rozliczeniowego, nie ma znaczenia. Nie wpływa ona na nic. Okres rozliczeniowy rozpatrywany jest tak samo, jak ten wypadający w środku roku. To w obrębie niego będą dokonywane oddania dni wolnych, rozliczone ryczałty czy też zostanie obniżony wymiar pracy z tytuł święta wypadającego w sobotę.

Pamiętaj, zmienia się przeciętne wynagrodzenie. Licząc w styczniu wynagrodzenie za grudzień, zapłacisz według nowych stawek.

Jeśli interesuje Cię szersze ujęcie tematu rozliczeń, przeczytaj Nadgodziny w transporcie – jak je zrozumieć i rozliczać poprawnie?