Aktualności

Jak rozliczyć kierowcę bez danych z karty kierowcy?

Sposobów na pobieranie danych z kart kierowców jest kilka. Czasami jednak, nie uda się tego zrobić, bo kierowca nie czytał karty a teraz jest na L4, na urlopie albo się zwolnił. Stajesz przed faktem, że nie masz danych o pracy kierowcy a zbliża się termin zrobienia ewidencji, listy płac a tym samym przekazania wynagrodzeń na konta kierowców.

Przewiń i czytaj dalej…

Czy dane z karty kierowcy są niezbędne do rozliczenia ewidencji czasu pracy?

Dane znajdujące się na karcie kierowcy już same w sobie stanowią ewidencję czasu pracy. Ale są zaszyfrowane i nie da się z nich w prosty sposób skorzystać, np. do obliczenia wynagrodzenia. Dlatego dane to są pobierane w specjalnych urządzeniach i odpowiednio wizualizowane, uskładane w tabelach, aby były czytelne dla każdego.

Osoby rozliczające kierowców na podstawie danych z karty kierowcy tworzą listy płac, wyliczają różne składniki wynagrodzenia, a w razie potrzeby mogą je także modyfikować, jeśli zajdzie taka konieczność. Może się zdarzyć, że kierowca zamiast odpoczynku oznaczył wpisem do karty błędnie kilkanaście godzin pracy. Taka sytuacja spowoduje błędne naliczenie nieistniejącej aktywności zawodowej kierowcy, co może w konsekwencji mieć wpływ na powstanie nadgodzin. Sprawdź w swoich ustawieniach programu, jak rozwiązać taką sytuację.

Jak można pobrać dane z karty kierowcy?

Sposobów jest kilka. Są firmy, które korzystają z systemów do monitorowania floty i często w tych systemach mają dodatkową opcję jaką jest pobieranie danych z kart kierowców oraz tachografów cyfrowych. Jest to wygodne rozwiązanie i bardzo często firmy usługowo rozliczające czas pracy kierowców, same za swoich Klientów pobierają dane

Kolejną opcją jaką spotyka się na rynku, to aplikacje mobilne współpracujące z czytnikiem podpinanym do telefonu (tabletu). Kierowca może mieć takie rozwiązanie na telefonie, albo w firmie w działach transportu są wyznaczone osoby u których kierowcy odczytują karty.

Są także dedykowane urządzenia do pobierania danych z kart a także tachografów.

Co jest pobierane z karty kierowcy i tachografu?

Dane te zawierają szereg różnych informacji od realnej pracy, poprzez liczniki przebiegu pojazdu, kraje rozpoczęcia pracy ale i błędy i awarie zarejestrowane w pamięci tych urządzeń. Tylko specjalne programy, aplikacje są w stanie otworzyć taki plik i zaprezentować zawarte w nim dane. Osobę rozliczająca czas pracy i tworzącej ewidencję, najbardziej będzie interesowała aktywność kierowcy czyli jego jazda, praca, dyspozycyjność, odpoczynki oraz oznaczenia państw.

Po co pobierać dane z tachografu?

Podobnie jak w przypadku odczytywania karty kierowcy, tachograf cyfrowy także należy obowiązkowo odczytywać, tylko rzadziej bo co 90 dni. Dane z pojazdu są nie mniej ważne dla ostatecznego wyglądu ewidencji, bo właśnie w sytuacji, gdzie z jakiegoś powodu nie udało się pobrać danych z karty kierowcy, to one będą podstawą do wyliczania wynagrodzenia. 

W przypadku braku odczytu z karty kierowcy można wykonać kompletną i prawidłową ewidencję czasu pracy bazując na odczycie z pojazdu. Taki plik, zaiportowany do programu, automatycznie “podstawi się” do kierowcy. System po analizie pojazdu, przypisze odpowiednio aktywności kierowcy, dzięki czemu będzie można na tej podstawie wygenerować raporty, zrobić ewidencję, wyliczenie wynagrodzenia wraz ze wszystkimi składnikami. Zobacz na filmie jak wygląda “podstawienie się” danych z auta do kierowcy. We wszystkich programach powinno to wyglądać podobnie więc poszukaj u siebie takiego rozwiązania