Aktualności

Po jakim kursie liczyć diety – wyjazd na przełomie miesiąca

Problemem dla osób rozliczających kierowców są wyjazdy na przełomie miesięcy. Kierowca wyjechał w styczniu a wraca w lutym. I z taką dokładnie sytuacją miała do czynienia Pani, która zadała nam pytanie na konsultacji.

Przewiń w dół i czytaj dalej…

Kurs euro w dietach wirtualnych – na ten moment nie dzieliliśmy w programie diet na przełomie miesiąca, a kurs ustawiliśmy na ostatni dzień miesiąca. Teraz chcielibyśmy to zmienić. Czy ustawienie ostatniego dnia miesiąca kursu będzie prawidłowe? Podam przykład – wyjazd kierowcy np. 28.09 – powrót 02.10, czyli za dni 28.09-30.09 kurs będziemy brać z 30.09, a za dni 01-0210 kurs z dnia 31.10. Do tej pory wyjazd obejmujący 28.09 – 02.10, liczony był po kursie na 30.09.

Po jakim kursie należy przeliczyć diety?

Do wyliczenia wartości diet wirtualnych, zgodnie z przepisami, powinien posłużyć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego rozliczenie wyjazdu.

W przypadku posiadania jednego, dwóch, trzech kierowców może taka sytuacja nie jest problematyczna. Jednak dla większości firm, osób rozliczających spełnienie tego formalnego wymogu, jest niemożliwe. Żyją w poczuciu łamania przepisów, robienia czegoś nie doskonale i z lękiem myślą o ewentualnej kontroli.

Jaka jest praktyka osób rozliczających?

Możliwa do realizacji, realna, racjonalna i powtarzalna. Najczęściej osoby rozliczające przyjmują do rozliczeń średni kurs NBP z ostatniego dnia miesiąca. I to się sprawdza. Z doświadczeń naszych Klientów możemy powiedzieć, że to rozwiązanie dobre, które przy kontrolach nie jest powodem uwag inspektorów.

Czy można podzielić wyjazd na dwa miesiące?

Wracając do pytania Klientki, odpowiedź brzmi – tak, można podzielić wyjazd na dwie części i policzyć kursami z dwóch różnych dni. Warto rozważyć takie rozwiązanie chcąc być jak najbardziej poprawnym w swoich wyliczeniach. W ustawieniach programu należy szukać takiego rozwiązania. Jeśli rozliczeń dokonuje firma zewnętrzna, poprosić aby takie zmiany zostały wprowadzone do przygotowywanych dokumentów.