Aktualności

Zmiany wynagrodzeń kierowców w 2024 z wykorzystaniem Ustawy z sierpnia o kosztach

Zmiana ustawy z sierpnia 2023 roku rozgościła się niby na dobre ale nadal budzi wątpliwości, powoduje pytania. Słyszymy je na konsultacjach z przedsiębiorcami, osobami rozliczającymi wynagrodzenia kierowców.

Koszty – to one nadal budzą wątpliwości. Co można do nich zaliczyć? Kiedy można je uwzględnić w rozliczeniach? Udokumentowane czyli jakie?

Przewiń w dół i czytać dalej.

W przypadku kierowców wirtualne diety są niezbędne

„Chcemy zwracać kierowcom koszty zakupu wody pitnej. Rozważamy aby to wprowadzić w formie ryczałtu miesięcznego. Czy możemy potraktować ten dodatek jak dodatek za tzw. sanitariaty? Czy ten składnik będzie opodatkowany i ozusowny?”

To pytanie z naszego webinaru, które pokazuje, że rozmawiacie wewnątrz firm, szukacie rozwiązań i optymalizacji. Nie zawsze okazuje się, że pomysły które się pojawiają są tymi, które powinny zostać wprowadzone.

W jaki kierunek nie warto iść z pomysłami?

Z takimi, które już na pierwszy rzut oka budzą wątpliwości nawet u samego pomysłodawcy. Temat jest nowy, nie ma wniosków płynących z kontroli zatem i jednoznacznego kierunku. Pozostanie przy zdrowym rozsądku, realnych wartościach, będzie na tę chwilę dobrą opcją.

Jakie rozwiązania podpowiadamy?

Koszty, które podpowiadamy naszym Klientom zawsze są przez nich indywidualnie oceniane i wprowadzane według ich przekonań. Kierowcy w transporcie międzynarodowym spędzają wiele czasu w kabinach pojazdów, więc koszty związane z jej utrzymaniem mogą być zasadne. Umieszczenie ich na „oświadczeniu kierowcy o kosztach” i wykazanie na nim wartości prania pościeli, czyszczenia kabiny, prania tapicerki i środków czystości, dezynfekcji kabiny – jest jak najbardziej uzasadnione.

Koszty kontaktu z rodziną – takie rozwiązanie także pozostawiamy do rozważenia

Wprowadź i korzystaj

Określ na poziomie firmy, co tym kosztem może być. Ustal w jaki sposób będzie to dokumentowane przez kierowców. Paragony? Faktury? Jak faktura, to już przecież koszt firmy a nie kierowcy?

Jeśłi chcesz dopytać jak wprowadzić „koszty” w struktury swojej listy płac – porozmawiaj z naszymi konsultantami.

Przeczytaj o więcej w artykule Lista płac kierowcy – po nowemu? Nagroda AB(C)D i elementy nieoskładkowane