Aktualności

Wypłata kierowcy – co słyszy kadrowa a co ma na myśli właściciel

Sposobów na rozliczanie się z kierowcami jest bardzo wiele. Dniówki, kilometrówki, procent od wartości wykonanych zleceń – widzieliśmy już chyba każdy najbardziej pokręcony sposób liczenia wynagrodzenia. To co umówione z pracownikiem to jedno. Drugie, to „ubranie” tego w odpowiednie dokumenty. I wszystko zgodnie z prawem i według obowiązujących przepisów. Grunt to rozmowa na linii właściciel a kadrowa, która te dokumenty ostatecznie dostaje, wprowadza do programów płacowych. Brak zrozumienia, brak umiejętności tłumaczenia powoduje frustracje obu stron.

A gdyby tak ktoś tłumaczył z języka właściciela na język kadrowej i odwrotnie…

Okazuje się, że sporo firm zaniedbało ustalenia z biurami rachunkowymi – jak, po likwidacji diet zagranicznych po 2 lutego 2022 r. a teraz dodatkowo po zmianach od sierpnia 2023 i wprowadzeniu nowych składników bez ZUS i podatku, wyrównywać wynagrodzenie dla swoich kierowców.

Jak rozmawiać z kadrową, żeby mogła zrobić prawidłową listę płac kierowcy?

Odpowiedź: po ludzku! Konkretnie, ze wskazaniem na czytelność zestawień czasu pracy, wyjaśnijmy zawartość ewidencji czasu pracy kierowcy – nowe raporty z Pakietem Mobilności, nie są zrozumiałe i kadrowe mogą mieć kłopot ze zrozumieniem ich w przypadku płac kierowców.

Dobre zrozumienie tego, czego oczekuje kadrowa do wynagrodzenia pozwala przygotować tak ewidencję pracy kierowcy i takie obliczenia z firm rozliczających, że kadrowa rozlicza kierowcę jak zwykłego pracownika. Niektóre programy płacowe posiadają wbudowane mechanizmy dla kierowców, ale wszystkie bez wyjątku można w prosty sposób ustawić do prawidłowego obniżania ZUS o odpowiednią wartość diet wirtualnych.

Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej przeczytasz w artykule Wypłata kierowcy – co słyszy kadrowa a co ma na myśli właściciel

Powiedz jakie wynagrodzenia dostają kierowcy a my podpowiemy jak należy zadbać o dokumenty