Aktualności

Uwaga na punkty karne otrzymane za granicą!

Czy punktu karne można otrzymać także poza granicami naszego państwa?

Czy grozi to utratą uprawnień?

Powszechnie uważa się, że punkty karne mogą zostać nałożone na kierowcę tylko w Polsce. Daje to pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa i można powiedzieć, bezkarności kiedy wykonywany jest przejazd po krajach Unii Europejskiej. Oczywiście, mandaty w walucie Euro bolą o wiele mocniej ale jednak nie stanowią zagrożenia dla uprawnień.

Rozwiewamy wątpliwości. Niestety przekonanie o braku punków karnych poza granicami Polski, jest mylne. W niektórych krajach, np. w Niemczech, punkty karne mogą zostać przyznane zarówno kierowcom krajowym, jak i zagranicznym.

W Niemczech maksymalna liczba punktów karnych, jakie można uzyskać wynosi 8. Po przekroczeniu liczby punktów organ odbiera prawo jazdy.

W razie ewentualnego zatrzymania, zagraniczny kierowca z kompletem punktów karnych oraz zakazem prowadzenia pojazdów traktowany jest jak osoba bez uprawnień. Po odebraniu uprawnień o ich ponowne uzyskanie można się starać dopiero po 6 miesiącach uprawomocnienia się decyzji.

Zatem, drodzy właściciele firm transportowych weźcie to pod uwagę, że płacąc mandat za wykroczenie dokonane za granicą przez zatrudnionego kierowcę, punkty karne za to wykroczenie mogą zostać przypisane do konta właściciela. Zaskoczeni? Niestety zapewne mało pozytywnie.

Zawsze staramy się propagować dobra praktyki przyjęte w firmach, wdrażać je po przez wsparcie naszego działu prawnego.

Podkreślamy, ważne jest aktywne uczestniczenie i składanie wyjaśnień w każdym postępowaniu , nawet jeżeli pozornie jest to sprawa prosta i błaha. Naprawdę warto.

Masz lub miałeś takie przypadki? Napisz do nas, zadzwoń – porozmawiaj jeśli masz wątpliwości czy coś można jeszcze zrobić ze sprawą. Może uda się uratować sytuację.

 

Tagi