Aktualności

WIDEO – konsultacja rozliczania kosztów sanitariatów i diet 60 eur za sierpień 2023

Zadziwiająco niewiele jest publikacji o zmianach w przepisach zmieniających wynagrodzenia kierowców w transporcie międzynarodowym od sierpnia 2023. Właściciele firm transportowych są przekonani, że obsługujące ich firmy rozliczeniowe mają o opanowane i się tym nie interesują.

To, w jaki sposób będą rozliczeni kierowcy za sierpień, zależy od aktualizacji programów rozliczających i płacowych. Żadna metoda nie jest teraz promowana, bo brak jest kluczowych informacji – jak to będzie działało w programie do rozliczania kierowców..

A jednak wyjaśniamy to na przykładzie wszystkich opcji w programie EwiSystem / SuperTachoPRO+ jaki dostarczamy naszym klientom i wybranym firmom rozliczającym kierowców.

Cisza w mediach społecznościowych o nowych przepisach

Zastanawiająca jest ta cisza w mediach ze strony firm rozliczających. Zawsze każda tego typu zmiana w prawie wywoływała burzę newsów na portalach społecznościowych. Teraz jest z tym PROBLEM. Wynika to z tego, że trudno jest komunikować światu swoje propozycje, jeśli jest się zależnym od cudzej technologii.

Nowe diety 60 eur obliczać od połowy sierpnia czy już po nowemu za cały miesiąc?

Mechanizmy jakie są wprowadzane w ostatniej chwili przed obliczaniem wynagrodzeń są rozwiązaniami „na szybko”. Zamiast obliczać 60 eur dla ZUS i osobno stawkę 20 eur do podstawy opodatkowania część programów wykorzystuje poprzednie mechanizmy i tylko zmieniło parametr  30%  na  1/3 diety.   Taka prowizorka powoduje, że nie ma opcji aby policzyć sierpień z podziałem na stare zasady do 18.08 i nowe zasady od 19.08.

 

[ PRZESKOCZ DO POBIERANIA CAŁEGO NAGRANIA ]

 

Technologia narzuca interpretacje obliczania w jeden sposób

Takie szybkie korekty zamykają drogę do innej decyzji niż ta narzucona przez oprogramowanie. Nie można się nie zgodzić z komputerem, bo alternatywą jest liczenie wszystkie ręcznie w Excelu. Żadne biuro rachunkowe, firma rozliczająca czy większa firma transportowa nie może sobie na to pozwolić.

Ale nie wszyscy mają problem. Dlaczego?

Ta sama technologia rządzi się swoimi prawami. Technologia sprzed kilku-kilkunastu lat (tyle na rynku funkcjonują tzw. liderzy branży rozliczania kierowców) ogranicza możliwość szybkich zmian w programach komputerowych. Algorytmy projektowane kilkanaście lat temu nie przewidują tak częstych zmian w szerokim zakresie.

Ale już nowe na rynku programy, które „rodziły się” dokładnie w okresie największych zawirowań prawnych (Milog 2015, Pakiet Mobilności 2020, Polski Ład 2022, likwidacja diet zagranicznych 2022, dwie stawki minimalne w 2023) – mają strukturę blokową – można dowolnie je korygować i podmieniać blok obliczający wynagrodzenia np.

Przypomnijmy – Luty 2022:  duże zmiany w rozliczaniu – sporo prowizorycznych zmian. Polski Ład – kolejne szybkie korekty, żeby działało.  Sierpień 2023:  zmiana przepisów w środku miesiąca – znowu problem dla technologii, która nie ma takiej elastyczności.

 

 

 

Podziel swoje składniki wg swojego pomysły – bez ograniczeń po stronie oprogramowania:

Składniki kosztowe w wynagrodzeniu kierowcy międzynarodowego z kosztami dietami wirtualnymi 60 eur sierpień 2023

Ale do tego potrzebujesz narzędzia, które nie będzie Cię ograniczało. Zobacz nagranie merytoryczne o rozliczaniu SIERPNIA 2023 – w nagraniu jest BONUS o możliwości bezpłatnej konsultacji z ekspertem prowadzącym – CZYLI ZE MNĄ.

Do usłyszenia

Mariusz Hendzel

Zobacz NAGRANIE – POBIERZ BEZPŁATNIE CAŁE NAGRANIE

Masz problem z nowymi rozliczeniami?

Skonsultuj układ składników na liście płac z uwzględnieniem sanitariatów i diet 60eur