Aktualności

Czy firma transportowa może podważyć wynik kontroli drogowej?

Obojętne czego kontrola dotyczy, to powinna przebiegać zgodnie ze standardami, normami i przede wszystkim przepisami, które to mogą zadziałać na Twoją niekorzyść drogi przewoźniku ale także w nich możesz i powinieneś szukać ratunku.

Szybka konsultacja w 15 minut?

Aby skorzystać już w sierpniu
– trzeba wdrożyć zapisy.

O kontrolach Inspekcji Transportu Drogowego pisaliśmy zwracając uwagę na 5 obszarów najczęściej kontrolowanych. Możesz przeczytać go TUTAJ.

Służba Celna także kontroluje na drodze

Pojazd należący do naszego Klienta został poddany kontroli przez funkcjonariuszy Służby Celnej. Kontrola polegała na zważeniu pojazdu i po sprawdzeniu masy całkowitej i obciążenia osi stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej normy nacisku na grupie osi.

W takiej sytuacji Klient nie otrzymał jedynie mandatu za „nadbagaż”. Uznano, że pojazd jest nienormatywny i na jego przejazd wymagane jest zezwolenie, zatem to zupełnie inny kaliber naruszenia. Kontrolowanym pojazdem przewożony był towar ciekły, który zachowuje się podczas transportu zupełnie inaczej i wymaga zupełnie innych zabezpieczeń w postaci chociażby konstrukcji pojazdu.

Co się wydarzyło dalej?

Zdarzenia na drodze przeważnie mają swoje dalsze historie i konsekwencje. I tak było i w tym przypadku. Wobec naszego Klienta zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary za przejazd po drogach publicznym pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia odpowiedniej kategorii.

W jaki sposób mogliśmy pomóc?

Sprawdziliśmy pełną dokumentację przewozu jakiego dotyczyła kontrola, aby upewnić się co do wagi przewożonej cieczy. Poddaliśmy także w wątpliwość zastosowanie tej konkretnej wagi podczas kontroli.

Co się okazało?

Waga, na której dokonywany był pomiar, nie może być stosowana do ważenia ładunków, których środek ciężkości przemieszcza się w czasie ważenia pomiędzy osiami. Skierowaliśmy pismo do organu, w którym przytoczyliśmy powyższe dane i wnioski, które zdecydowanie mogły mieć wpływ na nieprawidłowy wynik pomiaru.
Dzięki wyjaśnieniom przygotowanym przez nasz Dział Prawny, postępowanie na etapie administracyjnym zostało w całości umorzone, a przewoźnik uniknął kary.

Znasz takie sytuacje z doświadczenia? Miałeś wątpliwości co do słuszności wyniku kontroli, jakim poddawane były Twoje pojazdy i kierowcy na drodze?

Pamiętaj, masz prawo do aktywnego uczestniczenia w kontroli, zajmowania stanowiska, odwoływania się, przesyłania pism i wyjaśnień. Nie pozostawiaj bierny a może okazać się, że niejednej kary i mandatu możesz uniknąć.

 

Tagi